голос рідного краю

Українці в кілька разів збільшили виведення грошей за кордон на тлі чуток про “російське вторгнення”

За весь 2021 рік населення перерахувало за кордон €641 млн, а лише за січень 2022-го – €139,8 млн.разом це більше $1 млрд у перерахунку на долар.

Це офіційні дані Нацбанку, які “Страна” отримала від регулятора за запитом.

За інформацією НБУ, в січні 2022 року Е-лімітами на виведення коштів скористалося 9,1 тис. фізосіб, які здійснили 13 тисяч операцій з виведенням грошей за кордон на загальну суму €139,8 млн. це в 2,5-2,9 рази більше, ніж у січні-2021 року, коли е-лімітами користувалося лише 3,7 тисяч українців, які відправили за кордон тільки €36,1 млн.

Е-ліміт-відносно нове поняття для наших людей, який дозволяє зрозуміти обсяг офіційного виведення за кордон грошей населенням. Національний банк ввів його три роки тому в рамках зняття обмежень на валютному ринку, в тому числі і для населення.

7 лютого 2019 року в Україні скасували вимогу щодо отримання фізособами індивідуальної валютної ліцензії для відкриття рахунків за кордоном і виведення грошей. Їх замінили е-лімітами. При відкритті рахунку за кордоном і перерахуванні на нього коштів від людини більше не вимагали особисто або через своїх юристів подавати в НБУ документи і отримувати спеціальну ліцензію (на виведення коштів за кордон), що раніше могло займати 1-1,5 місяці. Правила спростили.

Тепер достатньо подати через Інтернет заявку в свій український банк і той сам відкриває людині е-ліміт в Нацбанку (е-ліміт в АІС НБУ) і сформує платіжку на відправку грошей на рахунок, відкритий в іноземному банку.

“Е-ліміт під кожного клієнта відкриваємо ми, звертаємося НБУ. Все автоматизовано: людина отримує ліміт в лічені хвилини, і може швидко провести перерахування коштів. Цією послугою активно цікавляться у зв’язку з інтересом населення до покупок іноземних цінних паперів і старих автомобілів. В першу чергу в США”,-розповів” країні ” прес-секретар Приватбанку Олег Серга.

На поточний момент громадянин України має право в рамках е-ліміту щорічно переводити за кордон до €200 тис. спочатку дозволялося менше:

  • 7 лютого 2019 року – до €50 тис. на рік;
  • 18 грудня 2019 – го-до €100 тис.;
  • 5 лютого 2021 року – до €200 тис.

При цьому Національний банк дозволяє перераховувати гроші на такі цілі:

  • Інвестиції за кордон. Наприклад, покупки акцій / облігацій іноземних компаній, машини, будинки ін.
  • Розміщення коштів на власних іноземних рахунках.
  • Надання позики іноземцю.
  • Оплати за страховками, оформлених в іноземних компаніях.

Як повідомила прес-служба Нацбанку за запитом “країни”, за весь 2021 рік е-лімітами скористалося 26,9 тис. фізосіб, які провели 65,1 тис. валютних перерахувань за кордон на загальну суму €641 млн. це в 2,3 рази більше, ніж в 2020-му, коли було переведено €274 млн.