голос рідного краю

В Україні злетіли тарифи на комуналку: Скільки будемо платити у 2022 році

Наразі ціни на газ залишаються стабільними, однак з травня підвищення тарифів практично неминуче. Про це повідомляє Перший Незалежний.

В Україні з Нового року зросли комунальні тарифи на холодну воду та доставку газу. Однак, за прогнозами Кабінету міністрів, протягом року можуть подорожчати опалення та газ. Про те, як можуть змінитися тарифи для українців у 2022 році, читайте у матеріалі.

Тарифи на газ

До 30 квітня в Україні діятимуть річні тарифи на газ, які становлять приблизно 8 гривень за кубометр. Наприклад, “Нафтогаз” продає блакитне паливо населенню за ціною 7,96 грн за кубометр. Компанія “Твій Газзбут” встановила тариф на рівні 7,99 грн за такий самий об’єм.

Наразі ціни на газ залишаються стабільними, адже державна компанія “Нафтогаз” продає оптом газ постачальникам населенню газ по 7,42 гривні. Потім ці компанії перепродають газ населенню з невеликою націнкою.

Однак з 1 травня підвищення тарифів практично неминуче, адже ціни на блакитне паливо залишаються високими.

А ось доставка газу здорожчає вже з 1 січня. Згідно з рішенням НКРЕКП, найвищі тарифи встановлені для побутових клієнтів “Чернівцігаз” – 2,57 грн за кубометр (з ПДВ), “Гадячгаз” – 2,39 грн, “Закарпатгаз” – 2,39 грн, “Лубнигаз” – 2,39 грн, “Миколаївгаз” – 2,39 грн, “Тисменицягаз” – 2,39 грн, “Харківгаз” – 2,39 грн.

Найменша ціна встановлена для клієнтів “Київгаз” – 0,38 грн за кубометр (з ПДВ) і “Харківміськгаз” – 0,52 грн.

Зазначимо, що суми у платіжках на доставку газу формуються на основі двох показників: середнє місячне споживання газу з жовтня до жовтня та тариф облгазу. Ці цифри множать, а отриману суму потрібно платити щомісяця незалежно від того, скільки газу ви витрачаєте.

Тарифи на електроенергію

З 1 жовтня минулого року і до 30 квітня 2022 року українці споживають електроенергію за диференційованим тарифом для населення. Тобто, при споживанні до 250 кВт·год на місяць вартість 1 кВт·год становить 1,44 грн.

Якщо ж обсяг споживання понад 250 кВт·год на місяць, ціна за електроенергію рахуватиметься за тарифом 1,68 грн за 1 кВт·год. При цьому тариф 1,68 грн діє для всього споживання електроенергії, а не тільки для обсягу, який перевищує 250 кВт·год на місяць.

Тарифи на холодну воду

Тарифи на холодну воду для українців зросли наприкінці минулого року. У грудні НКРЕКП схвалила зміну тарифів для 45 водоканалів. У підсумку найвищі тарифи були встановлені для побутових клієнтів КП “Облводоканал” (Запоріжжя) – 54,63 грн (без ПДВ) за 1 кубометр водоспоживання (централізоване водопостачання та централізоване водовідведення). Високу ціну встановили і для клієнтів КП “Уманьводоканал” – 47,92 грн за 1 кубометр та КП” Бердянськводоканал” – 47,56 грн.

У Києві тарифи зросли на 20% – до 25,32 грн (без ПДВ) за 1 кубометр або до 30,38 грн з ПДВ.

Тарифи опалення і гарячу воду

Тарифи на опалення і гарячу воду не будуть змінюватися до кінця опалювального сезону. А гроші на компенсацію для підприємств ТКЕ будуть взяті з місцевих бюджетів.

Наприклад, у Києві в опалювальному сезоні 2021/2022 тарифи на тепло для населення залишаться на рівні минулого року. Вартість 1 Гкал тепла – 1654,41 грн з ПДВ.

Тариф на постачання гарячої води для населення протягом опалювального сезону встановлено на рівні 97,89 грн за 1 кубометр (з ПДВ). Це менше за чинний тариф – 99,79 грн за 1 кубометр (з ПДВ). Але після завершення опалювального сезону тариф зросте до 119,83 грн.

Прогноз Кабміну на 2022 рік

Кабінет міністрів оприлюднив свої оцінки щодо того, як зростуть комунальні тарифи на українців у 2022 році. За офіційним прогнозом, газ подорожчає на 10–16% (до 8,69–9,1 грн за куб). Вода цього року може подорожчати на 11%, а опалення – на 6% (у Києві, наприклад, до 33,7 грн за куб). При цьому вартість електроенергії не збільшиться, спрогнозували в уряді.

Однак, варто врахувати, що такі оцінки представники Кабміну розробили ще у травні, до стрімкого здорожчання газу у Європі. Крім того, зараз “Нафтогаз” продає на потреби населення блакитне паливо за цінами, нижчими від ринкових. Якщо така практика продовжиться і цього року, то подорожчання можна утримати лише на рівні 6%.