голос рідного краю

Обов’язкова реєстрація SIM-карт в Україні: Хто зможе користуватися мобільним зв’язком анонімно після зміни чинного законодавства

В Україні з 1 січня набрали чинності зміни до закону України “Про електронні комунікації”. Відповідно до документа, у деяких випадках SIM-карти українців будуть “прив’язувати” до паспортних даних. Автори закону пропонували провести повну реєстрацію власників “сімок”, однак цю ініціативу в парламенті не підтримали. Про це повідомляє “Перший Незалежний”.

Про зміни в користуванні зв’язком, прописані в законі, розповідаємо детальніше далі.

Чи потрібно реєструвати SIM-карту

При розгляді закону пропонувалась норма, відповідно до якої, кінцевий користувач мав би здійснити ідентифікацію у постачальника електронних комунікаційних послуг у порядку, встановленому правилами надання та отримання електронних комунікаційних послуг. Автори документа передбачали перехідний період до 1 січня 2025 року для ідентифікації користувачів. Однак норму не підтримали.

У чинному законі зазначено наступне: “Кінцевий користувач має право отримувати послугу знеособлено відповідно до правил надання та отримання електронних комунікаційних послуг та умов надання послуг, встановлених постачальником електронних комунікаційних послуг”.

При цьому неідентифікованому власнику “сімки” надається право здійснити ідентифікацію в порядку, встановленому регуляторним органом, у тому числі дистанційну із застосуванням відповідно до законодавства про електронні довірчі послуги будь-яких засобів електронної ідентифікації середнього та високого рівнів довіри, передбачених зазначеним порядком ідентифікації.

А ось втративши SIM-карту, відновити її можна тільки за умови ідентифікації та надання персональних даних.

При цьому в законі прописано, що постачальники електронних комунікаційних послуг зобов’язані забезпечити можливість ідентифікації кінцевих користувачів із застосуванням засобів електронної ідентифікації високої та середньої довіри відповідно до Закону України “Про електронні довірчі послуги”.

До того ж серед обов’язків кінцевих користувачів комунікаційними послугами передбачено, що вони повинні надавати постачальнику електронних комунікаційних послуг свої достовірні дані у системі обліку.

Тож, фактично, власники “сімок” можуть ідентифікувати себе на власний розсуд, однак відновити карту у разі втрати чи заміни без паспортних даних вже неможливо.

Правила реєстрації клієнтів

Компанії, які надають комунікаційні послуги, вже повідомили про неможливість замінити SIM-карту незареєстрованим клієнтам. Для заміни карти потрібно звернутися у спеціалізований магазин та:

  • Пройти ідентифікацію.
  • Надати співробітнику магазину паспорт або ID-картку чи пред’явити додаток “Дія” з відображенням ID-картки.
  • У заявці на заміну втраченої чи зламаної SIM-картки будуть зафіксовані персональні дані особи, що здійснює заміну SIM-картки. Це допоможе знизити ризик шахрайства і, таким чином, убезпечити клієнта.

Також деякі компанії, які надають послуги мобільного зв’язку, пропонують зареєструватися онлайн за допомогою Bank ID та отримати:

  • спеціальну ціну на пакети послуг у топових тарифах для зареєстрованих абонентів;
  • захищений номер;
  • бонуси на рахунок.

Плюси і мінуси реєстрації SIM-карт

Ще на етапі підготовки документа тривала дискусія щодо переваг та недоліків персоналізації кінцевих споживачів комунікаційних послуг.

З одного боку – прив’язка до особистих даних посилить захист прав споживачів електронних комунікаційних послуг. Крім того, ідентифікація абонентів допоможе в забезпеченні національної безпеки в умовах кібернетичних загроз.

Член правління Інтернет Асоціації України Олександр Глущенко зазначив, що обов’язкова реєстрація абонентів і наявність контракту як мінімум полегшить ситуацію в банківському секторі.

“У більшості випадків крадіжка грошей відбувається за допомогою соціальної інженерії через prepaid-номери (передоплата за послуги, – ред.), коли можна перевипустити картку”, – пояснив Глущенко.

Експерт запевнив, що з контрактами таких проблем не буде, адже контрактний номер людина може отримати виключно у своїй присутності.

З іншого боку така практика може призвести до виникнення шахрайських схем. Керівник сектору “IT та Телеком” Офісу ефективного регулювання BRDO Ігор Самоходський спрогнозував появу бази даних на чорному ринку з прив’язкою до номерів абонентів.

“За Конституцією, права громадян не можуть звужуватись. Цей закон фактично заборонить анонімно користуватися послугами мобільних операторів, тобто звузить наші права. Також завдяки цьому законопроєкту простіше буде слідкувати за громадянами та, ймовірно, з’явиться база даних на чорному ринку з прив’язкою до номерів абонентів. Відповідно, це ще більше спростить життя шахраям”, – зазначив Ігор Самоходський.

******

Нині українців не зобов’язали реєструвати мобільні номери, якими вони користуються. Однак, з часом, кількість зареєстрованих клієнтів збільшуватиметься.